S obytňákem k jezeru Gosausee

A je tady další ze zápisků z našich cest s obytňákem a Vašíkem. Tentokrát jsme se vydali do Rakouska. Já měl v pátek ještě nějaké pracovní povinnosti na Železné Rudě. Tak jsme tak vyrazili už ve čtvrtek večer a přespali kousek nad městem, protože ve městě do vypadalo v noci trochu strašidelně.

Pátek

Kolem oběda vyrážíme ze Železné Rudy. Rozhodli jsme se, že se vyhneme dálnicím, abychom si užili toho, jak se krajina kolem nás postupně mění. Vašík asi tak kilometr za hranicemi usíná a vydrží mu to až do Passau, kde si dáváme sakra drahou zastávku.

Kde je ta karta?!

V Pasově jdeme do tamního obchoďáku. Kačka potřebuje totiž léky, které se u nás nedají sehnat a chceme dokoupit ještě pár věcí k jídlu. U vjezdové závory na parkoviště dostáváme parkovací kartu. Protože nejsem dnešní a vím, že parkovací automaty pro zaplacení bývají někde u vstupu do obchodního centru, dávám si parkovací kartu do kapsy, abych nemusel běhat sem a tam. Průběžně kontroluju, že v kapse je, až jednou.... prostě není! Takže pro změnu lítáme sem a tam, jestli ji neuvidíme někde ležet na zemi. Tahle sranda nás stojí 20 Euro za novou parkovací kartu. Super! To nám to ale pěkně začíná!

Gosausee

Náš cíl cesty je rakouské jezero Gosausee. Na netu se dočítáme, že by někde kousek od něj mělo být parkoviště, které má i záchody. Super! Projíždíme rakouskou krajinou, stále mimo dálnice a silnice první třídy. Zhruba padesát kiláků před cílem si dáváme zaslouženou pauza na kávu

Kolem šesté přijíždíme na parkoviště, nad kterým se klenou vysoké hory. Parkoviště je poloprázdné, což jak zjišťujeme druhý den, je celkem zázrak. Ikdyž jsme unavení, vyšlápneme si kopec k jezeru a pokocháme se západem slunce. Vašík se tlemí, jak blázen :)

Přichází noc. Jeden studený Radler, kniha a hybaj spát. 

Sobota

Cože? Ono je půl desátý? To není ani možný! Probouzíme se a vstáváme do naprosto přeplněného parkoviště. Uvaříme si kávu, posnídáme a vydáváme se na procházku kolem jezera. Podle ukazatelů trvá hodinu a půl. S pár zastávkami - původně na koupání, ale nechali jsme v autě plavky - to dáváme za něco málo přes dvě hodiny. Jediné nebezpečí na cestě jsou krávy, které se občas tak nešikovně oženou po mouše, že to schytáte. 

Vracíme se k autu, dáme si oběd (hummus a tortilu), pobalíme knížky, Vaška a naše nejmilejší nosítko od Jožánka a ještě jednou se vracíme k jezeru. Alespoň půl hodinky čtení, když už se nám povedlo Vašíka odložit bez buzení. Pak káva a pivo v místní restauraci a večerní koupačka v ledovém jezeře.

Neděle

Cestou domů ještě nemůžeme vynechat návštěvu alpského města Hallstatt, kde je zapsáno v UNESCO a leží u stejnojmenného jezera. Parkování 3 Eura na hodinu a město plné turistů. Za návštěvu určitě stojí a až budeme mít víc času, podíváme se i do tamních solných jeskyní